Madonna z Dzieciątkiem (Matka Boska Cieślińska) - figura z końca XIV w. (autor nieznany)     W kościele parafialnym w Cieślinie, w ołtarzu znajdującym się w nawie bocznej po stronie prawej (patrząc od strony wejścia głównego) znajduje się drewniana, polichromowana, otoczona kultem, zabytkowa figura Madonny z Dzieciątkiem, zwanej Matką Boską Cieślińską.  Autor figury nie jest znamy, zaś czas jej powstania określany jest na przełom XIV / XV wieku. Figura ta przedstawia Matkę Boską trzymającą na lewej ręce Dziecię Jezus. Figura ta najpierw zdobiła starą modrzewiową kaplicę znajdującą się w miejscu dzisiejszej świątyni (chociaż dostępne na dzień dzisiejszy opisy modrzewiowej kaplicy św. Stanisława z 1796 oraz z 1835 roku nie wymieniają w jej wyposażeniu przedmiotowej figury). Na czas budowy obecnego kościoła była przeniesiona na plebanię. W latach 60-tych XX wieku została zarekwirowana przez Milicję Obywatelską i złożona w depozyt do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W 1969 roku rzeźba została poddana konserwacji przez Teresę Budziłło – Skowron w Krakowie. Orzeczeniem Sądu Rejonowego w Muszynie została zwrócona Parafii Rzymskokatolickiej w Cieślinie, skąd jako depozyt została przekazana do Muzeum Okręgowego (protokół zdawczo-odbiorczy z dnia 18.06.1986 roku podpisany przez ks. Jerzego Króla, wpisana do księgi depozytowej pod nr dep. 378). Rzeźba z Cieślina umieszczona była na stałej ekspozycji w Domu Gotyckim. W zamian Muzeum przekazało  kopię tej rzeźby wykonaną przez Mieczysława Bogaczyka, która została umieszczona w ołtarzu bocznym cieślińskiego kościoła (replika figury do obejrzenia na zdjęciach w Galerii Zdjęć – I Komunii Św. rok 2006). Poświęcenia repliki figury Matki Bożej dokonał w dniu 21.09.1986 roku biskup kielecki ks. Mieczysław Jaworski w trakcie wizytacji kanonicznej przeprowadzonej w parafii w Cieślinie w dniach 20-21.09.1986 roku. Dzięki staraniom proboszcza parafii ks. Leszka Kapeli udało się odzyskać zabytek i przywrócić niezwykłą figurę parafianom. Rzeźba została zwrócona parafii 05.05.2008 roku, zaś w dniu 11.05.2008 roku uroczystego wprowadzenia do świątyni dokonał ś.p. Biskup Sosnowiecki Adam Śmigielski.

 

Pieśń do Matki Boskiej Cieślińskiej

Witaj Matuchno z tułaczki wróciłaś
Do serca Swego będziesz nas tuliła
Tobie z dwunastu gwiazd koronę dano
Cieślińską Panią czule Cię nazwano.

Maryjo Matko my tu przychodzimy
O wstawiennictwo u Boga prosimy
Nie opuszczaj nas, bo sami zginiemy
Pociesz płaczących, wskaż drogę błądzącym.

Za wszystkie troski i Twoje starania
Chcemy Cię darzyć pełnią zaufania
Ucz zawsze kochać nawet i w cierpieniu
Ucz cierpieć z Tobą, lecz zawsze w milczeniu.

Ratuj nas ratuj Matuchno kochana
Zagniewanego, gdy zobaczysz Pana
Niech dziatki Twoje doznają Twej mocy
Strzeż nas o Matko we dnie oraz w nocy.