Ekstremalna Droga Krzyżowa

     Ekstremalna Droga Krzyżowa to przeniesienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej poza budynek kościoła. Jest ona pieszą, nocną wędrówką na trasie liczącej około 40 km, będącą głębokim przeżyciem i doświadczeniem własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat „wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie”. Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w 2009 roku na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej, natomiast w tym roku wyruszy z Bydlina już po raz drugi EDK na trasie do Imbramowic. Z tej to okazji organizatorzy skierowali do nas poniższe zaproszenie.

„Drodzy Bracia i Siostry.

     Mamy przyjemność poinformować, iż w tym roku już drugi raz Ekstremalna Droga Krzyżowa wychodzi również z Bydlina w gminie Klucze (diecezja sosnowiecka, woj. małopolskie). Mamy utworzony oficjalny rejon EDK Bydlin i można się rejestrować przez stronę: EDK.ORG.PL

     Rozpoczynamy w dniu 12.04.2019 r. o godz. 19.30 od Mszy Świętej, która zostanie odprawiona w Kościele Św. Małgorzaty w Bydlinie w intencji uczestników i sympatyków EDK. Przed Mszą Świętą można będzie nabyć pakiet uczestnika, zawierający m.in. specjalnie przygotowany na tą okoliczność tekst rozważań Drogi Krzyżowej oraz elementy odblaskowe z logo EDK. Po Mszy Świętej każdy, kto postanowi podjąć się tego wyzwania, wyruszy w swoją indywidualną Ekstremalną Drogę Krzyżową do Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach. W tym roku zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych z Dekanatów Wolbromskich oraz Jaroszowieckiego do dołączenia do rejonu Bydlin. Dokładniejsze informacje znajdziecie na plakatach, które pojawią się przy kościołach jak i w waszych miejscowościach.

Mamy do wyboru dwie trasy:
1. Św. Jana Chrzciciela 30 km (zielona),
2. Św. Charbela 40 km (fioletowa).

     Obie trasy kończą się w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach, gdzie na zakończenie będą odprawione Msze Święte o godz. 5.00, 6.30 i 8.30. Będzie tam również możliwość przyjęcia szkaplerza św. Michała Archanioła.

     Nasz rejon, nie jest konkurencją dla innych, bo nie o to chodzi w EDK. My chcemy dać taką możliwość mieszkającym w małych parafiach oddalonych od pozostałych rejonów, a tym samym zachęcić do poszukiwania przez wiernych spotkania z Jezusem. Nie chodzi też o ilość pokonanych kilometrów, bo czasem zejście z trasy przed jej końcem, ma większe znaczenie niż przebycie całej drogi. Chodzi o to, by dojść do momentu, w którym zaczyna nas coś boleć, do momentu, gdzie tracimy pewność siebie, a zaczynamy naprawdę otwierać się na Boga, na Jego Moc. Tylko przejście przez to spotkanie z Nim, otwiera nas na prawdziwą wiarę i zaczynamy wierzyć w Niego, a nie w samych siebie.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019

     Czy połączenie modlitwy z wielkim fizycznym wysiłkiem może pomóc spotkać Boga?
Coś na ten temat może powiedzieć każdy, kto był już na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Od niemal dziesięciu lat stale przybywa chętnych, by wyruszyć na rozważanie Drogi Krzyżowej w czasie całonocnego marszu. Trasa jest pokonywana w milczeniu, w samotności lub niewielkiej grupce. Wiedzie przez lasy i polne ścieżki. Pojawia się jednak pytanie: po co się tak męczyć? Czy przeżycie Drogi Krzyżowej w kościele nie wystarczy? EDK nie jest konkurencją dla nabożeństwa w kościele. Jest między innymi dla tych, którzy czują, że w codzienności trudno jest czasem znaleźć czas i miejsce na spotkanie z Bogiem. Jest wezwaniem do porzucenia wygody, komfortu i poczucia bezpieczeństwa, by zaryzykować duchowe przeżycie, które może trwale zmienić człowieka. Zresztą, jak mówi jeden z uczestników poprzednich edycji EDK – „każdy ma w głowie swoje sprawy, intencje, problemy; każdy ma powód, dla którego idzie.” Warto się przekonać, co sprawia, że z roku na rok idzie coraz więcej osób. Każdego, komu bliska jest ta duchowość, w tym roku ponownie zapraszamy do wyruszenia w swoją Ekstremalną Drogę Krzyżową . Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Kościół XXI Wieku”.

Serdecznie Zapraszamy
Pozdrawiamy
Sztab EDK Rejonu Bydlin”

     Zapraszamy wszystkich chętnych na EDK, na której trzeba pokonać trasę rzędu 40 km. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi Cię boleć, byś opuścił strefę komfortu i mógł powiedzieć Bogu: „Jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie, ale dlatego, bo chcę się z Tobą spotkać”.


     Informacyjnie należy wspomnieć, że przez teren naszej parafii przebiegać będzie również trasa Via Passio EDK z parafii w Przegini do Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach. Uczestnicy tej trasy przybędą leśnymi drogami od strony Magazynów Rezerw Materiałowych do Kobylicy, gdzie przy kapliczce nadrzewnej będzie usytuowana VIII Stacja Drogi Krzyżowej. Następnie kierując się w kierunku Borku ominą tzw. Górę Golczowską i drogą leśna dotrą do ulicy Sosnowej w Cieślinie. Dalej ulicą Zdrojową podążą do kapliczki (na tzw. drogach krzyżowych) i od tego miejsca drogą leśną do ulicy Olkuskiej i dalej w kierunku Bydlina.