IV Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej do Kalwarii Zebrzydowskiej 2017

     W dniu 16 września 2017 roku wierni całej Diecezji Sosnowieckiej już po raz 4 pielgrzymowali do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pielgrzymka diecezjalna jest kontynuacją pielgrzymki Dekanatu Olkuskiego zainicjowanej 16 lat temu przez nieżyjącego już ks. Henryka Januchtę. Tradycyjnie już na Kalwaryjskich Dróżkach nie zabrakło wiernych z naszej parafii oraz naszego księdza proboszcza Mariusza Wróbla. Podobnie jak w ubiegłym roku wyruszyły z naszej parafii 2 autokary (79 osób), w których oprócz naszych parafian znalazło się miejsce dla pojedynczych wiernych z sąsiednich parafii (Parafii pw. św. Małgorzaty w Bydlinie oraz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kwaśniowie Dolnym).

 IV Diecezjalna Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej do Kalwarii Zebrzydowskiej 2017 “Zawsze, kiedy tu przychodziłem, miałem świadomość, że zanurzam się w tym właśnie rezerwuarze wiary, nadziei i miłości, które naniosły na te wzgórza, na to sanktuarium, całe pokolenia Ludu Bożego ziemi, z której pochodzę, i że ja z tego skarbca czerpię. Nawet niewiele dodając od siebie – czerpię… I zawsze też miałem tę świadomość, że owe tajemnice Jezusa i Maryi, które tu rozważamy, modląc się za żywych lub za zmarłych, są istotnie niezgłębione. Stale do nich powracamy i za każdym razem nie mamy dość. Zapraszają nas one, aby tu wrócić na nowo – i na nowo się w nie zagłębić.
[św. Jan Paweł II – przemówienie do pielgrzymów, Kalwaria Zebrzydowska, 07.06.1979 r.]

     Ze względu na padający deszcz uroczysta Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę sprawowana była w Bazylice, a nie przy ołtarzu polowym na placu odpustowym. Uroczystość rozpoczęło przywitanie pielgrzymów dokonane przez Kustosza Sanktuarium – O. Konrada Cholewę. Następnie Ordynariusz naszej diecezji, ks. bp Grzegorz Kaszak przewodniczył Eucharystii oraz wygłosił Słowo Boże. W homilii biskup sosnowiecki podkreślał, że pielgrzymka do Kalwarii ma służyć temu, by uczyć się od Matki Bożej, jak żyć. Zachęcał do tego, by patrzeć ma Maryję jak na matkę rodziny, która troszczy się o to, by dom mógł właściwie funkcjonować. Następnie pątnicy wyruszyli na Dróżki. Wiernym z naszej parafii dane było przemierzać Dróżki Pana Jezusa. W trakcie Dróżek zatrzymywaliśmy się przy wszystkich 28 stacjach, przy których piękne, kruszące serca rozważania prowadził ojciec z zakonu Bernardynów. Kolejne stacje spinały odmawiane dziesiątki różańca, pieśni oraz modlitwy ordynowane przez prowadzącego. Niesprzyjająca pogody w czasie Mszy św. (opady deszczu) uległa znacznej poprawie, dzięki czemu mogliśmy przemierzać Kalwaryjskie Dróżki w przyjemnych warunkach. Po zakończeniu pielgrzymowania zadowoleni zajęliśmy miejsca w autokarach, deklarując jednocześnie chęć powrotu do Kalwarii Zebrzydowskiej za rok, na kolejną Pielgrzymkę Diecezjalną !

     A więc do zobaczenia – 15 września 2018 roku !
A póki co – ks. proboszcz w Cieślinie zaprasza wszystkich na Mszę św. w intencji pielgrzymów i ich rodzin, która odprawiona zostanie w naszym kościele, we wtorek 26 września 2016 roku o godzinie 17:30.
Zdjęcia z Pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej – od oglądnięcia w Galerii Zdjęć. (jutro)