Jasełka Bożonarodzeniowe 2017

      Narodziny Chrystusa świętujemy dopiero od 345 roku naszej ery, ale trudno dziś wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki, kolęd, szopki czy jasełek. Wydarzenia opisane przez Ewangelistów stały się z biegiem czasu kanwą przedstawień bożonarodzeniowych. Za ich twórcę uważa się powszechnie św. Franciszka z Asyżu, który w 1223 roku w Greccio zaaranżował sceny związane z przyjściem Jezusa na świat. Przedstawienia o Bożym Narodzeniu zaczęto z czasem w naszym kraju nazywać jasełkami. Nazwa jasełka wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób, co ma bezpośrednie przełożenie na narodzenie Chrystusa w stajence betlejemskiej.

Jasełka Bożonarodzeniowe 2017 “Słyszą śpiew pastuszkowie, idą za gwiazdą królowie;
Widzą światłość nad stajenką, w szopce Dziecinę maleńką;
Przynieśli ofiary, złożyli swe dary:
Witaj Zbawicielu i Odkupicielu !
Pastuszkowie coś z bydła, królowie złota, kadzidła
Naznosili także miry i oddają Mu hołd szczery,
Najwyższemu Panu, według swego stanu,
Temu co światem rządzi i królami.”.

[kolęda “Cóż to za nowe dziwy”]

     Tradycją staje się fakt, że corocznie z przedstawieniem jasełkowym w progi naszego kościoła przybywają młodzi aktorzy. W dniu 15 stycznia 2017 roku po skończonej Mszy Świętej o godz. 12:00 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Gimnazjum im. Legionistów Józefa Piłsudskiego w Bydlinie wystąpili w naszej świątyni z bożonarodzeniową inscenizacją. Przypomnieli nam biblijne wydarzenia związane z przyjściem Jezusa na świat. Tekst opowieści o Bożym Narodzeniu przeplatany był kolędami i pastorałkami odśpiewanymi przez małych aktorów.

     Podobnie jak to miało miejsce poprzednio – występ wszystkim bardzo się podobał. Po jego zakończeniu młodzi wykonawcy zostali przez wiernych nagrodzeni gromkimi brawami, zaś przez księdza proboszcza czekoladami. Wszystkim aktorom, którzy włożyli wiele serca w swój występ, oraz paniom katechetkom, które przygotowały świąteczną inscenizację, składamy serdeczne podziękowania. Bóg Zapłać !
      Więcej zdjęć z Jasełek Bożonarodzeniowych można oglądać w Galerii Zdjęć.