Kolędowanie z „Ziemią Kluczewską”

     Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy i niepowtarzalny. To czas podczas którego spotykamy się przy świątecznych stołach, składamy sobie serdeczne życzenia, dzielimy radości i wzruszenia. Jednocześnie to okres przedstawień jasełkowych, zaś najpiękniejszą tradycją bożonarodzeniową jest śpiewanie kolęd. Dlaczego w ogóle śpiewamy kolędy i pastorałki? Pięknie na to pytanie odpowiedział kiedyś ks. Jan Twardowski. Oto jego słowa: „Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jezusa. Dlatego, żeby się uśmiechnąć do siebie. Dlatego żeby sobie przebaczać”.

     W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu, w niedzielę Świętej Rodziny, do naszej parafii, dzięki zaangażowaniu p. Zofii Zając zawitał Zespół „Ziemia Kluczewska” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach. Zespół w skład którego chodzą min. nasi parafianie i parafianki, zaś jego kierownikiem od marca 2018 roku jest Sławomir Włodarz – nasz organista. W wykonaniu zespołu „Ziemia Kluczewska” usłyszeliśmy praktycznie wszystkie najpiękniejsze polskie kolędy. Nie zabrakło oczywiście jednej z najbardziej znanych na świecie, a wywodzącej się z Austrii kolędy „Cicha noc”. 

Kolędowanie z „Ziemią Kluczewską" „Patrzymy w gwiazdę betlejemską, żeby oczy nasze nabrały blasku, żeby nabrały jej światła. Przychodzimy do żłóbka Jezusa, żeby ręce nasze się ogrzały. Śpiewamy kolędy, żeby serca nasze odtajały, żeby się stały bardziej czułe na wszystko, co się wokół nas dzieje.
[ks. M. Maliński „Jego gwiazda” ze zbioru „Aby nie ustać w drodze…”]

     Koncert kolędowy wszystkim zebranym parafianom bardzo się podobał. Po jego zakończeniu wykonawcy zostali przez wiernych nagrodzeni gromkimi brawami. Nie obeszło się również bez bisowania. Dzięki koncertowi kolęd jeszcze bardziej mogliśmy się wczuć w świąteczny klimat. Melodie i słowa kolęd towarzyszą nam co roku, przypominają, co tak naprawdę najważniejsze jest w tych świątecznych dniach. Św. Augustyn powiedział: „Kto śpiewa, dwa razy się modli”. Dlatego też ten koncert kolęd możemy potraktować jako modlitwę, jako nieodłączną część chwalenia i uwielbiania Pana Boga. Wszystkim wykonawcom, którzy włożyli wiele serca w swój występ, składamy serdeczne podziękowania. Bóg Zapłać!  

      Zdjęcia z koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu „Ziemia Kluczewska” można oglądać w Galerii Zdjęć