„Nikt dziś nie ma czasu, każdy goni szczęście, Na później zostawia to, co najważniejsze. Zatrzymaj się na chwilę I pomyśl po co żyjesz!”. Odpowiedzi na tak zadane pytanie jest wiele. Dziesiątki zadań stoi przed nami, które wpisują się w naszą odpowiedź na pytanie: „Po co żyjesz?”. Przejdzie jednak taki moment, że to pytanie nie będzie już nas dotyczyć. Jeśli jeszcze będziemy zadawać jakieś pytanie, to będzie ono prawdopodobnie brzmieć: „Po co żyłem?”. Niestety we współczesnej cywilizacji dominuje tendencja wartościowania prawdy o człowieku pod kątem jego posiadania. Żyjemy w świecie pełnym zamętu i zgiełku, w świecie konsumpcjonizmu i celebrytów. Atakujący nas ze wszystkich stron zamęt pojęciowy doprowadził do sytuacji, że zanikają takie elementarne pojęcia, jak sprawiedliwość, zadośćuczynienie, praworządność, prawda etc. Ważne dla nas jest posiadanie tytułów, pieniędzy, sławy. Człowiek współczesny goniąc za pieniędzmi i dobrami doczesnymi zatraca to co najważniejsze. Przestaje do niego docierać głos Boga i jednocześnie ucieka od Boga, boi się świąt i symboli religijnych. Zapominamy, że człowiek staje się człowiekiem, gdy jego życie wypełnia Boża miłość rozlana w ludzkich sercach.
Przed nami szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła – czas rekolekcji. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. To czas zastanowienia się nad sobą i nad swoim życiem. Zatrzymajmy się na chwilę, wyciszmy i zamyślmy. Poszukajmy ciszy, spokoju i milczenia. Starajmy się usłyszeć samego siebie. Spotkajmy się z Bogiem i z nim porozmawiajmy. Powróćmy do źródeł. Podczas rekolekcji trzeba „załatwić” wiele spraw nie tylko z Bogiem, ale i ze współmałżonkiem, z rodzicami, z dziećmi i z bliźnimi. Rekolekcje są po to, aby wyprostować to wszystko, inaczej zmarnujemy dni, które zostały nam dane na uleczenie duszy. Jeśli nie przeżyjemy tego czasu po chrześcijańsku, to i Święta Wielkanocne i całe życie zaprogramują nam specjaliści od reklamy, marketingu i poprawności politycznej. Będziemy marionetkami. Same zaś rekolekcje mają dodać nam sił, odwagi, otuchy i nadziei, aby pójść pod krzyż i zobaczyć Ukrzyżowanego. Żeby mieć odwagę podnieść oczy, zapłakać i zapytać: „Panie, czy Ty mi jeszcze raz przebaczysz? Czy przygarniesz mnie ponownie do swego serca?”. Odpowiedź usłyszysz na pewno!.
Więc – „Zatrzymaj się na chwilę … I pomyśl po co żyjesz! Jedną małą chwilę zawsze znaleźć możesz, Odejść z gwaru życia, spojrzeć w Serce Boże.”. Nic nie zastąpi Twojej obecności; tej w domu Ojca – w świątyni. Wystarczy byś był, nic więcej.
Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii odbędą się w dniach 27-29.03.2022 roku. Poprowadzi je ks. Łukasz Małkiewicz z Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej.
Program rekolekcji wygląda następująco:
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
27-29.03.2022 r.
Niedziela 27.03.2022 r.
8:00 – Msza Święta z nauką ogólną
10:00 – Msza Święta z nauką ogólną w Krzywopłotach
12:00 – Msza Święta z nauką ogólną
16:00 – Msza Święta z nauką ogólną
Poniedziałek 28.03.2022 r.
9:00 – Msza Święta z nauką ogólną
15:00 – Msza Święta z nauką ogólną w Krzywopłotach
17:00 – Msza Święta z nauką ogólną
Wtorek 29.03.2022 r. (DZIEŃ SPOWIEDZI)
Spowiedź: pół godziny przed każdą Mszą Świętą
9:00 – Msza Święta z nauką ogólną
11:00 – Msza Święta z nauką dla osób starszych i chorych z udzielaniem sakramentu Namaszczenia Chorych
15:00 – Msza Święta z nauką ogólną w Krzywopłotach
17:00 – Msza Święta z nauką ogólną (zakończenie rekolekcji).