Światowe Dni Młodzieży w Diecezji Sosnowieckiej

     Już niebawem rozpoczną się naszej ojczyźnie 26 Światowe Dni Młodzieży. Po 25 latach ponownie będziemy mieli przyjemność być organizatorami wspaniałego wydarzenia, będącego przede wszystkim spotkaniem młodych ludzi z całego świata. Inicjatorem tego wydarzenia był święty Jan Paweł II, który niestrudzenie przemierzał ziemię by poszukiwać młodych ludzi i wychodzić im naprzeciw z miłością i otwartym sercem. Kontynuował to dzieło papież Benedykt i nadal kontynuuje papież Franciszek. Ojciec święty jako miejsce kolejnego spotkania wybrał Kraków, gdzie bije źródło Bożego Miłosierdzia.

     Obchody Światowych Dni Młodzieży można obecnie podzielić na dwie części. Pierwsza część to tzw. „Dni w Diecezjach” podczas których młodzież gości w parafiach na terenie całego kraju (diecezji) – gospodarza spotkania. Program Dni w Diecezjach zawiera rozmaite wydarzenia kulturalne, koncerty, zwiedzanie ciekawych miejsc. To cenny czas, który pozwala zobaczyć i doświadczyć wspólnoty Kościoła lokalnego oraz daje wspaniałą możliwość do poznania rodzin goszczących pielgrzymów w swych domach. Druga część Światowych Dni Młodzieży (26-31 lipca br.)  to tygodniowy pobyt w wyznaczonym przez Papieża Krakowie. Pielgrzymi będą w tym czasie brać udział w katechezach i Festiwalu Młodych. W czwartek będzie miało miejsce uroczyste przywitanie Papieża, a w piątek – droga krzyżowa. Kulminacyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży będzie sobotnie spotkanie z Papieżem oraz całonocne czuwanie zakończone niedzielną Mszą Świętą.

Światowe Dni Młodzieży w Diecezji Sosnowieckiej.


„Drodzy młodzi, drodzy przyjaciele, bądźcie świadkami Bożej miłości, siewcami nadziei i budowniczymi pokoju.”

  [Orędzie Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji II II Światowego Dnia Młodzieży Buenos Aires 1987 r.]

 

     Program diecezjalnej części Światowych Dni Młodzieży w naszej Diecezji Sosnowieckiej, a zwłaszcza w naszym dekanacie Jaroszowiec, jest bardzo bogaty. Przedstawia się on następująco:
ŚRODA (20.07.2016 R.)
Przybycie wieczorem pielgrzymów do parafii w naszym dekanacie oraz zakwaterowanie w domach rodzin, które złożyły stosowne deklaracje.
CZWARTEK (21.07.2016 R.) – DZIEŃ DEKANALNY
Po śniadaniu w rodzinach i porannej modlitwie w kościele każdy z dekanatów realizuje swój własny program. Wszystkie imprezy będą otwarte także dla Polaków, niezależnie od wieku.
W dniu tym, w naszym Dekanacie Jaroszowiec zaplanowana jest w godzinach dopołudniowych wizyta przybyłych pielgrzymów w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach, gdzie obejrzą m.in. występ zespołu folklorystycznego „Ziemia Kluczewska” i chóru „Rodaczanie”. Następnie ok. godz. 10:15 goście będą mieli okazję zwiedzić zamek w Ogrodzieńcu. W godzinach popołudniowych goście oraz pielgrzymi z czterech sąsiednich dekanatów będą gościć na skraju Pustyni Błędowskiej, na wzgórzu „Dąbrówka” w Chechle. Tutaj o godz. 16:00 wezmą udział w plenerowej Mszy św. odprawionej przez Biskupa Sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Po skończonej Mszy św. odbędą się prezentacje dekanatów i młodzieży z gmin: Ogrodzieniec, Łazy, Dąbrowa Górnicza, Pilica, Sławków, Bukowno, Bolesław i Klucze. Spotkanie uatrakcyjni pokaz skoków spadochronowych w wykonaniu żołnierzy VI Brygady Powietrznodesantowej z Krakowie. Na miejscu odbędzie się także promocja oraz możliwość skosztowania produktów regionalnych, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalne podmioty i stowarzyszenia. Całość uatrakcyjni koncert okolicznościowy na którym wystąpią w nim: znany zespół „Raz Dwa Trzy” oraz chrześcijańskie zespoły rockowe – „Gramy z Pokusą” i „La Pallotina”. Po koncercie odbędzie się Apel Jasnogórski, po którym nastąpi przejście przez bramę na pustynię, gdzie udzielone zostanie uroczyste błogosławieństwo.
PIĄTEK (22.07.2016 R.) – DZIEŃ PIELGRZYMOWANIA
W dniu tym odbędzie piesza pielgrzymka do Częstochowy, do której może włączyć się każdy z mieszkańców naszej diecezji. We wczesnych godzinach porannych pielgrzymi zostaną z Klucz przewiezieni do miejscowości Wrzosowa, ok. 15 km. od Częstochowy. Stąd ok. godz. 7:00-8:00 rano w grupach dekanalnych, z nagłośnieniem, flagami i przewodnikami wyruszą w pielgrzymce do Królowej Polski. Ok. godz. 11.00-12:30 planowany jest postój i posiłek w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie. Po powitaniu na placu przed Szczytem przez biskupów udadzą się na króciutką modlitwę w Kaplicy Cudownego Obrazu, a następnie o godz. 15:00 rozpocznie się koncelebrowana Msza św. na Szczycie, której przewodniczyć będzie abp. Philip Wilson z Australii, zaś kazanie wygłosi jeden z włoskich biskupów. Po Eucharystii goście będą mieli czas wolny do godz. 19:00, a następnie powrócą autokarami i pociągami do domów.
SOBOTA (23.07.2016 r.) – DZIEŃ PAMIĘCI I MODLITWY (AUSCHWITZ i PLAC PAPIESKI)
W sobotę goszczona przez nas młodzież uda się tam w godzinach dopołudniowych do były Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Młodzież goszczona w naszym dekanacie planowane ma wejście w grupie na teren obozu, na specjalnie przygotowaną trasę o godz. 9:00 (pozostałe grupy godz. 10:00 i 11:00). Ze względu na bardzo dużą ilość gości odwiedzających obóz, wejście z nimi na teren obozu będzie możliwe  tylko dla pojedynczych wolontariuszy.
Tego dnia wieczorem wszyscy zapraszani jesteśmy na Plac Papieski w Sosnowcu. Uroczyste spotkanie rozpocznie się o godz. 16:00 od występów laureatów diecezjalnego konkursu wokalnego i tańców ewangelizacyjnych. Centralnym punktem celebracji będzie Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka o godz. 17:30. O godz. 20:00, po posiłku, rozpocznie się wieczór “Miłość potężniejsza niż śmierć”. Złożą się na niego świadectwa zaproszonych gości (ks. Mirosław Tosza, s. Anna Bałchan, rodzina Wilkowskich), występ chóru i orkiestry oraz etiudy filmowe przygotowane przez naszą młodzież. Spotkanie zakończy przed godz. 22:00 adoracja Najświętszego Sakramentu, błogosławieństwo i Apel Jasnogórski.
NIEDZIELA (24.07.2016 r.) – DZIEŃ RODZINNY
W niedzielę wszyscy goście z danej wspólnoty parafialnej spotkają się w niej na centralnej Mszy św. Czas spędzą wspólnie z naszymi rodzinami. Będzie to również moment pożegnania, gdyż następnego dnia, w poniedziałek, po porannej modlitwie w kościele goście udadzą się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

     Zdjęcia z imprez związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w naszej parafii i w naszym dekanacie – od oglądnięcia w Galerii Zdjęć.