XXVI Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

     W sierpniu z wielu miast i miejscowości w Polsce wyruszają na Jasną Górę piesze pielgrzymki. Nie inaczej będzie i w tym roku. Pielgrzymi z naszej Diecezji Sosnowieckiej wyruszą na pielgrzymi szlak do Królowej Polski już po raz 26. Z tej to okazji biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak skierował do wiernych komunikat zapraszający do udziału w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Oto jego treść:
“Umiłowani Diecezjanie ! Podczas gdy chrześcijanie na całym świecie przypominają sobie orędzie Matki Bożej z Fatimy w 100. rocznicę Jej objawień, wierni w naszym kraju wpatrują się w oblicze Czarnej Madonny z Jasnej Góry z racji 300. rocznicy koronacji Jej wizerunku, a diecezja sosnowiecka świętuje 25. rocznicę ustanowienia, nadeszła pora, by – jak mówił Papież Franciszek – zdobyć się na odwagę i „zamienić kanapę na parę butów, które pomogą iść po drogach, o jakich nigdy nie myśleliśmy”. Szczególną okazją do tego może być XXVI Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę – wyjątkowe rekolekcje w drodze, przeżywane w tym roku pod hasłem: „Idźcie i głoście!”. Umiłowani Diecezjanie ! Gorąco zachęcam Was do pielgrzymowaniu do naszej Matki i Królowej. Ci z Was, którzy zdecydują się wyruszyć na pielgrzymi szlak do tronu Królowej Polski, będą mogli to uczynić w następujących terminach:
– od 9 do 13 sierpnia – Pielgrzymka Olkuska Diecezji Sosnowieckiej,
– od 17 do 19 sierpnia – Wolbromska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę,
– od 23 do 25 sierpnia – Pielgrzymka Zagłębiowska,
– od 24 do 25 sierpnia – Piesza Pielgrzymka Parafii Targoszyce oraz Siewierska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę,
– od 3 do 8 września – Piesza Pielgrzymka Jaworznicka na Jasną Górę.
Ci zaś, którzy z różnych względów nie będą mogli fizycznie uczestniczyć w pieszym pielgrzymowaniu, niech w duchowy sposób przyłączą się do wspólnoty pątników. Więcej informacji na temat pielgrzymek będzie można uzyskać w parafiach u swoich duszpasterzy. Niech Jasnogórska Pani wyprasza Wam obfite błogosławieństwo, a patron naszej diecezji św. Brat Albert Chmielowski wspomaga w pątniczym trudzie. Bądźcie dla innych świadkami, że warto być dobrym jak chleb. Wasz Biskup + Grzegorz”.

 

XXVI Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 2017 r.  “Wybierz się, wybierz się razem z nami
Na wspaniały pielgrzymkowy szlak !
Jeśli będziesz szedł wytrwale, to na Jasnej Górze
W Jej obliczu ujrzysz Boga znak !”.

     Pielgrzymka Olkuska rozpocznie się 9 sierpnia Mszą św. o godz. 8:00 w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Skuchy. Dzień wcześniej, 8 sierpnia, trasę z Jaworzna do Olkusza pokona grupa złota z Jaworzna (Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki dla grupy złotej w kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie o godz. 7:30), a z Będzina do Błędowa przejdzie grupa Zielono-Czarna (Msza św. na rozpoczęcie w kościele Świętej Trójcy w Będzinie o godz. 8:00), która połączy się z resztą grup 9 sierpnia. Trasa pielgrzymki i jej program będą identyczne jak w roku ubiegłym – kolejne noclegi to Podzamcze, Łutowiec (Msza św. w Trzebniowie sprawowana przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka), Złoty Potok i Joachimów. Na Jasną Górę grupy dotrą 13 sierpnia ok. godz. 14:00, a o godz. 19:00 wezmą udział w Mszy św. na Jasnogórskim Szczycie. Pielgrzymi z naszego jaroszowieckiego dekanatu przemierzać będą pielgrzymkowy szlak w grupie “Biało-zielonej”, której przewodnikiem będzie ks. Paweł Stanisz (wikariusz parafii w Kluczach). Na pielgrzymkę zapisywać można się u księdza proboszcza. Koszt pielgrzymki 70,00 zł (ubezpieczenie, transport bagaży, materiały pielgrzymkowe). Spotkanie organizacyjne planowane jest w niedzielę 6 sierpnia br. w kościele w Kluczach, bezpośrednio po Mszy św. odprawianej o godz. 16:00.

     Pielgrzymka stanowi odzwierciedlenie naszego ludzkiego życia, które jest nieustannym wędrowaniem. Wędrowaniem z tej ziemi, gdzie nie mamy trwałego mieszkania, do wiecznego celu – domu Ojca w niebie. Serdecznie zapraszam wszystkich do pielgrzymkowego nawiedzenia Jasnogórskiego Sanktuarium i powierzenia Matce Bożej swoich często trudnych spraw, spraw swoich rodzin, a jednocześnie do nabrania siły i umocnienia w wierze.

     Zdjęcia z XXVI Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę do oglądnięcia w Galerii Zdjęć.